هایپر تره بار | خواص گلنار
15 آبان 1398

گل های درخت گلنار بدلیل خواص درمانی و دارویی دارای بازار خوبی می باشد. به همین دلیل این درخت مورد کشت و کار فراوان قرار داشته و گل آن چه در فرآورده های دارویی و چه بصورت خشک در عطاری ها مورد مصرف قرار می گیرد.

خواص درمانی و روش مصرف:

گلنار فارسی طبیعت سرد و خشک دارد. قسمت های مورد استفاده این گیاه غالبا ‌سرشاخه های گلدار آن است. عمده ترین و شناخته شده ترین مصرف درمانی آن درمان آفت دهان است. به زخم های عود کننده و دردناک مخاط دهان آفت گفته می شود که آفت مینور، زخم از نوع کوچک است و حالت عود کننده دارد. این داروی گیاهی قادر است با کاهش دردهای ناشی از زخم های آفت دهان، این زخم ها را در مدت سه تا چهار روز درمان کند. همچنین گلنار در درمان مشکلاتی که در ذیل به آنها اشاره میشود نیز موثر است؛

کک و مک صورت : گل های باز شده و پر رنگ آن را با مقداری کف دریا سائیده یک قلشق مربا خوری آن را داخل نصف استکان ماست پانزده دقیقه خیس کرده بعد روی پوست صورت بمالید نیم ساعت الی یک ساعت بعد بشوئید کک و مک صورت را بر طرف می کند

جوش و برفک دهان : برای جوش های داخل دهان باید دم کرده آن را دهان بطور مرتب قرقره کنید .

اسهال : در صورت اسهال دم کرده آن را صاف کنید بعد آن از نهار و شام را بنوشید بسیار مفید خواهد بود .

تنظیم قند خون : تنظیم  قند خون دم کرده آن را بعد از غذا یک فنجان بنوشید آنرا تجربه کنید .

روشن کننده پوست : مقداری را نرم سائیده با سفید آب نقره در عرق بید حل کرده به صورت بمالید یکی دو ساعت بعد بشوئید پوست را شفاف می کند .

خونریزی بواسیر : برای جلوگیری از خونریزی بواسیر نرم کرده آن را یک قاشق سوپ خوری ،یک قاشق مربا خوری کوبیده مازو مخلوط کرده با یک لیوان آب جوش بزند یک ساعت دم کرده در صاف کرده آن بنشینید بسیار مفید خواهد بود .