هایپر تره بار | کلم قمری

برای اطلاع از قیمت و سفارش محصول لطفا تماس بگیرید

کلم قمری /Kohlrabi

نام علمی:Brassica oleracea var.gongylouds

مبداء:  اروپای شمالی

خانواده : چلیپائیان Brassicaceae

نوع: بوته ای

مشخصات گیاه شناسی : قسمت قابل استفاده و خوراکی این گیاه ساقه هوائی کوتاه آنست که ضخیم و قطور می گردد. ساقه هوائی تقریبا کروی شکل بالاتر از سطح خاک روئیده، برگها از قسمتهای مختلف آن خارج می گردد. طول عمر این گیاه کوتاه و تقریبا ۵/۳-۵/۲ ماه زمین را اشغال می نماید.

آب و هوا : این گیاه در هر نوع آب و هوا به ویژه آب و هوای گرم و خشک رشد می نماید، و نسبت به گرما و خشکی مقاوم است.

خاک وکود:کلم قمری در هر نوع خاک قادر به رشد و پرورش می باشد، لیکن خاکهای لیمونی هوموس دار را ترجیح می دهد. این گیاه نیاز به خاک قوی و حاصلخیز دارد، لذا قبل از کاشت و در هنگام آماده نمودن بستر کاشت ۳۰-۲۰ تن کود پوسیده دامی در هکتار با خاک مخلوط می گردد. در طول رشد در صورت نیاز از مخلوط کودهای شیمیائی به عنوان سرک می توان استفاده نمود.

واریته

۱- “Early White vienna به رنگ سبز روشن، ۵۵ روزه قابل برداشت.

۲-“Early puple vienna به رنگ ارغوانی روشن، ۶۰ روزه قابل برداشت.

طرزکاشت : بذور این گیاه معمولا به طور مستقیم در محل اصلی کشت می گردد. فاصله بین خطوط ۵۰-۴۰ سانتیمتر و فاصله بین بوته ها ۲۵ – ۲۰ سانتیمتر است. بهترین زمان کاشت اواخر فروردین تا اوائل خردادماه می باشد. بهتر است کاشت بذور با فواصل هر ۱۰-۷ روز صورت بگیرد، زیرا ساقه متورم گیاه که تنها قسمت مأکول آن می باشد، سریعه خشبی گردیده و غیر قابل مصرف می گردد، لذا جهت مطول شدن دوره تولید و عرضه تدریجی آن به بازار فروش، روش تدریجی کاشت اصلح می باشد.

برداشت: برداشت محصول زمانی صورت می گیرد که قطر ساقه ها به ۱۰-۵  سانتیمتر رسیده باشد. بزرگ شدن قطر ساقه ها منجر به خشبی شدن آنها می گردد. برای انجام برداشت کل گیاه را از ریشه درآورده، ریشه ها و برگها را قطع و ساقه را به بازار فروش حمل و یا در محل مرطوبی با ۲-۱ درجه سانتیگراد نگهداری می نمایند.

ارزش غذائی وداروئی : این گیاه حاوی ویتامین های B۶, B3, B1 )B,C ,A)، عناصر کلسیم، آهن، پتاسیم، منیزیوم، فسفر، سلولز، کربوهیدرات و پروتئین می باشد.

خواص درمانی آن تقریبا مشابه سایر کلم ها به خصوص کلم پیچ است.