هایپر تره بار | ماش

برای اطلاع از قیمت و سفارش محصول لطفا تماس بگیرید

ماش سبز

خانواده: پروانه آسا، حبوبات Fabaceae

اسم علمی:  .Phaseolus trilobatus Linn

اسم انگلیسی: Green gram

خصوصیات گیاهی و پراکنش: جنس Phaseolus دارای گونه ها و فرم های اصلاح شده چندی است که به عنوان یکی از حبوبات با ارزش غذایی و مهم در نواحی مختلف دنیا از جمله ایران کاشته میشوند. ماش سبز به صورت یک گیاه یکساله یا چندساله است که در بیشتر کشورها به عنوان یک گیاه زراعی کشت می شود.

اندام مورد استفاده: همه اندام های گیاه به ویژه برگها

خواص درمانی و مصارف: گیاه ماش سبز تلخ مزه و دارای خواص خنک کننده، شیرین (هنگام هضم)، و یبوست آور، محرک تمایلات جنسی، فرح بخش و شاداب کننده است و برای درمان سرماخوردگی، ضعف و ناتوانی جسمی، لاغری مفرط و تب تجویز می شود. برگهای گیاه ماش سبز دارای خواص آرامبخش (مسکن)، خنک کننده، تقویت کننده و قابض می باشند و برای درمان ناراحتیهای صفرایی، تقویت چشمها (بینایی) و فرونشاندن تشنگی و عطش و تب کاربرد دارند. استعمال برگهای گیاه ماش سبز به صورت موضعی (جلدی) برای درمان گرمازدگی و تسکین سوزش چشم موثر می باشد. استعمال خمیر تهیه شده از برگ های گیاه ماش سبز به صورت موضعی برای تسکین التهابات چشمی و درمان خونریزی ها موثر می باشد. سوپ تهیه شده از برگ های گیاه ماش سبز تقویت کننده است و مصرف آن پس از بهبود بیماریهای حاد توصیه می شود. ضماد تهیه شده از برگ های گیاه ماش سبز برای جلوگیری از ترشح شیر و کاهش التهابات غدد پستانی در زنان مفید است. ماش جزء معدود حبوباتی می باشد که در بدن ایجاد نفخ نمی نماید.

ترکیبات شیمیایی: دانه های گیاه ماش سبز حاوی اسیدهای آمینه متیونین، تریپتوفان و تیروزین می باشند.

دانه های گیاه ماش سبز همچنین حاوی استر پوژنین، یوریدین و اسید دی فسفات گالاکترونیک می باشند. پروتئین موجود در دانه های گیاه ماش سبز حاوی لیزین، والین، لئوسین و فنیل آلکانین می باشد. پوست دانه های گیاه ماش سبز حاوی ویتکسین و بتا- سیتوسترول می باشد. گیاه ماش سبز همچنین حاوی فریدلین، اپی فرئیدلین، استیگماسترول و تانن می باشد.