هایپر تره بار | لوبیا چشم بلبلی

برای اطلاع از قیمت و سفارش محصول لطفا تماس بگیرید

لوبیا چشم بلبلی Black-eye-pea,Cowpeas

نام علمی: Vigna catjang, Vigna sinensis

مبداء : آسیای مرکزی

خانواده : بقولات Leguminosea

نوع: علفی یکساله

مشخصات گیاه شناسی : این گیاه به ارتفاع تا ۸۰ سانتیمتر می رسد. برگها بیضوی و دارای رگبرگهای برجسته و مشخص و به رنگ سبز با هاله ای سفیدرنگ است. تلقیح وسیله با دو یا حشرات صورت می گیرد. هر گل آذین حاوی بیش از ۱۲ گل بوده، و هر غلاف حاوی دانه ها به طول تا ۲۰ سانتیمتر می رسد.

آب و هوا : این گیاه محصول آب و هوای گرم، روزهای گرم و شب های گرم است، و با جزئی ترین سرما آسیب می بیند، به همین جهت بیشتر در مناطق گرم و معتدل کشت و کار آن معمول ان می باشد.

خاک و کود : لوبیا چشم بلبلی در هر خاکی می روید. کود مورد نیاز تقریبا مشابه لوبیاسبز است.

واریته :

۱- Brown sugar Crowder 90-85  روزه قابل برداشت است.

۲- Mississippi Silver بسیار سازگار با شرایط محیطی گوناگون است.

۳-Purple Hull Pink Eye قبل از بلوغ رشد، لوبیاها به رنگ سفید با چشم کوچک صورتی رنگ هستند.

۴-Early Ramshorn Black Eye لوبیاهای سبز در یک دوره ۶۰ روزه قابل برداشت است. این واریته نسبت به نماتد مقاوم می باشد.

طرز کاشت: به محض گرم شدن خاک می توان اقدام به کاشت بذر نمود، زیرا بذور این گیاه در خاک گرم بهتر جوانه زنی و رشد می نمایند. عمق کاشت بذر ۵/۲-۲ سانتیمتر است. طرز کاشت خطی و فاصله بین خطوط ۹۰-۶۰ سانتیمتر و فاصله بین بوته ها ۱۰-۵/۷ سانتیمتر می باشد.

مراقبت و نگهداری: وجین، سه شکنی، آبیاری مرتب ، کود سرک و مبارزه با آفات و بیماری ها از جمله مراقبت های ضروری به شمار می رود.

برداشت: زمان برداشت بسته به نحوه استفاده از لوبیای فوق دارد. چنانچه تازه خوری آن مطرح باشد، هنگامی که دانه ها رسیده و غلاف هنوز سبز است برداشت صورت می گیرد، لیکن اگر لوبیای خشک موردنظر است بایستی تا خشک شدن غلاف و سفت شدن دانه ها صبر نموده و سپس اقدام به برداشت شود.