هایپر تره بار | هندوانه

برای اطلاع از قیمت و سفارش محصول لطفا تماس بگیرید

هندوانه /Watermelon

نام علمی: Citrulus vulgaris

مبداء: هندوستان یا آفریقا

خانواده : کدوئیان Cucurbitaceae

نوع: از گیاهان علفی یکساله ( جالیزی)

مشخصات گیاه شناسی : هندوانه از گیاهان علفی یکساله دارای شاخه های خزنده، دمبرگ های طویل و برگ های قلبی شکل با بریدگی های عمیق است. این گیاه یک پایه یا دو پایه بوده، گل های نر و ماده آن به طور مجزا روی یک بوته و یا روی دو بوته قرار دارند. گل ها زردرنگ هستند. ریشه های هندوانه قوی و کامل بوده، سطح زیادی از خاک را اشغال می نماید.

آب و هوا : هندوانه طالب فصل گرم طولانی است، لیکن به لحاظ رطوبت نسبی هوا چندان حساسیتی نداشته در هر گونه آب و هوای مرطوبی و خشک به تولید می نشیند.

خاک و کود: هندوانه در هر نوع خاک به عمل می آید، لیکن در خاک شنی و رسی حاصلخیز با زهکشی مناسب نتیجه بهتری می دهد. این گیاه نیاز به خاک غنی از مواد غذائی دارد، لذا در پائیز سال قبل از کاشت در حدود ۳۰-۲۵ تن کود دامی پوسیده به ازاء هر هکتار زمین با خاک مخلوط می گردد. مصرف کودهای شیمیائی با آزمایش خاک و نیاز آن صورت می گیرد. :

واریته:

۱- Charleston Gray ۸۵ روزه قابل برداشت، به شکل استوانه با پوست سبز – سفید، واریتهای مقاوم به فوزاریوم و آنتراکنوز.

۲-  ‘Crimson Sweet ۸۵ روزه قابل برداشت، میوه های بیضوی یا تخم مرغی شکل با پوست به رنگ راه راه سبز آن از ۶ تا ۱۱ کیلوگرم وزن دارد. پوست آن ضخیم و به طور متوسط ٪۱۱ قند دارد. به فوزاریوم و آنتراکتوز مقاوم است.

۳- Kleckley Sweet Improved ۸۸ روزه قابل برداشت، میوه دراز به رنگ سبز تیره، به وزن تا ۱۳ کیلوگرم می رسد. مقاوم به فوزاریوم است. انت

۴- Golden Midget، ۶۵ روزه قابل برداشت، میوه به قطر ۱۵ سانتیمتر، هنگام رسیدن به رنگ زرد درمی آید.

۵- ‘New Hampshire Midget ۷۰ روزه قابل برداشت، میوه به قطر ۱۵ سانتیمتر. کالا

۶- Sugar Baby ۷۵ روزه قابل برداشت، میوه به قطر ۲۰ سانتیمتر، پوست تیره، طعم شیرین

۷- Red Lollipop ۷۰ روزه قابل برداشت، میوه به وزن در حدود ۵/۱  کیلوگرم

۸- Yellow Lollipop ۷۰ روزه قابل برداشت، پوست زرد.

۹- Yellow Baby ۷۰ روزه قابل برداشت، گوشت زردرنگ و شیرین و آبدار، پوست به رنگ سبز روشن که با سبز تیره راه راه یا نواری شکل گردیده.

۱۰- Sweet Favorite ۸۰ روزه قابل برداشت، میوه بزرگ، مستطیلی به وزن تا حدود ۱۰ کیلوگرم. پوست به رنگ سبز روشن که با سبز تیره راه راه گردیده. شیرین و آبدار.

۱۱- Sugar Doll ۷۰ روزه قابل برداشت، به وزن در حدود ۴ کیلوگرم، پوست نازک به رنگ سبز تیره، شیرین و لذیذ.

۱۲- هیبریدهای بدون هسته از جمله Super Sweetو Seedlesso, Triple Sweet Seedless’

طرزکاشت:

هندوانه به دو طریق دیم و آبی کشت می گردد:

الف – طرز کاشت هندوانه دیم: در زمین مسطحی که به کرتهای با مرزهای بلند تقسیم بندی گردیده، در فصل زمستان از آب های رایج و موجود در مزرعه از قبیل آب قنات، رودخانه، یا آب چاه پر می گردد، به طوریکه آب در عمق زیادی از خاک نفوذ نموده و گستره و عمق کرت ها را سیراب نماید. سپس در فروردین ماه پس از شخم زمین و نرم نمودن خاک و تسطیح آن، بذور هندوانه را روی خطوطی به فاصله ۳ متر و فاصله بوته ها از هم ۷۰- ۵۰ سانتیمتر کشت می نمایند. نحوه عمل به این صورت است که در فواصل معین شده حفره هائی به عمق ۸-۵ سانتیمتر ایجاد و سپس چند عدد بذر به داخل هر حفره می ریزند و روی آن را با خاک ته حفره که کمی مرطوب است می پوشانند. برای تسریع در امر جوانه زدن بذور بهتر است یک یا دو روز قبل از کاشت بذور در داخل پارچه مرطوب قرار داده شود.

ب – طرز کاشت هندوانه آبی: پس از آماده کردن جوی و پشته به ترتیبی که عرض جویها ۷۰- ۵۰ سانتیمتر و فاصله خطوط کاشت در حدود ۵/۲-۲ متر باشد، جویها را پر از آب می نمایند. با فروکش کردن آب، در کنار پشته کمی بالاتر از داغاب به فواصل ۵۰ سانتیمتر گودال هائی به عمق ۵-۴ سانتیمتر حفر و در آن تعدادی بذور از قبل خیسانده هندوانه ریخته و روی آن با خاک نرم پوشانیده می شود. مقدار بذر لازم برای یک هکتار زمین ۵-۴ کیلوگرم است.

مراقبت و نگهداری: از مراقبت های مهم هندوانه سله شکنی خاک، وجین یا دفع علف های هرز و آبیاری به موقع می باشد ( بسته به نوع خاک هر ۱۰-۸ روز یکبار و به مقداری که تا عمق ریشه ها نفوذ نماید)

آفات و بیماری ها: مهمترین آفات هندوانه کنه پروانه اگروتیس و بیماریهای سفیدک دروغی روی برگها، بیماری آنتراکنوز، بوته میری ناشی از باکتری، بوته میری فوزاریومی، بیماری گندیدگی انتهای هندوانه، ویروس موزائیک می باشد.

برداشت: با شناسائی هندوانه های رسیده به طرق ذیل به تدریج برداشت انجام می شود:

۱- در موقع رسیدن میوه رنگ پوست بخشی از میوه که روی خاک قرار گرفته از سفید مایل به سبز به رنگ زرد تغییر یافته است.

۲- پیچک یا برگهای نزدیک میوه کاملا خشک و قهوه ای رنگ گردیده است.

٣- با زدن تلنگر به پوست میوه، صدای خاص تو خالی و پوکی احساس می شود.

۴- ممکن است هیچکدام از طرق ذکر شده گاهی اوقات مصداق نیابد، زیرا زمان رسیدن واریته ها با هم تقریبا متفاوت است. لیکن مطمئن ترین راه شناسائی برای زمان رسیدن غالب واریته ها مشاهده رنگ سطح تحتانی هندوانه است. این قسمت در زمان رسیدن میوه از رنگ زرد روشن به زرد تیره تر دست می یابد.

ارزش غذائی وداروئی : هندوانه حاوی ویتامین C و مقدار کمی ویتامین A و املاح پتاسیم، منیزیوم، فسفر، کلسیم و کمی آهن، کربوهیدرات و مواد سلولزی است.

خواص درمانی  : مغذی، مدر، جهت رفع سنگ کلیه و مثانه، و روغن دانه آن جهت کاهش فشارخون، ضد کرم، و تخم هندوانه برای خارج کردن سنگ کلیه و برای پروستان توصیه گردیده است.

مقالات مرتبط