هایپر تره بار؛ بزرگترین و ارزانترین مرکز خرید محصولات مورد نیاز شما

هایپر تره بار | نهال گردوی چندلر

نهال گردوی پیوندی چندلر
اصیل و شناسنامه دار

تماس بگیرید

گردو پیوندی چندلر یکی از معروف ترین و پر کشت ترین ارقام گردو در جهان می باشد. منشاء این رقم از آمریکا بوده و اکثر باغات گردو در آمریکا از این رقم است.

درختان این رقم در بهار دیربرگ میدهند و حدود پانزده روز دیرتر از درختان بذری شروع به رشد می کنند. بنابراین برای مناطقی که با سرمای بهاره مواجه هستند می توانند مناسب باشند. اما به دلیل دیررسی محصول برای مناطقی با فصل رشد کوتاه قابل توصیه نمی باشند. قدرت رشد درخت نسبتاً کم، باردهی و عملکرد بسیار زیاد، کیفیت میوه نیز به دلیل درشتی، پوست کاغذی عالی می باشد. مغز در این رقم بسیار سفید و حتی در تابستان های خیلی گرم نیز کیفیت آن خیلی تحت تاثیر قرار نمی گیرد.  بهترین ارقام گرده دهنده برای این رقم، فرانکت (Franquette) و روند (Ronde) هستند.

 

رقم جندلر از تلاقی پدرو و UC-56-224 بدست آمده است و بسیاری از خصوصیات آن از لحاظ بارور بودن جوانه های جانبی، زمان ظهور برگ و برذاشت محصول شبیه والد خود پدرو میباشد. قدرت رشد درختان چاندلر متوسط بوده و به طور نیمه راست رشد می کنند و یک رقم بسیار امید بخش تجاری محصوب می شود محسوب می شود.
از ویژگی های بارز این رقم بار دهی در شاخه های جانبی می باشد و همچنین دیر گل بودن آن باعث می شود این رقم در فصل بهار که اغلب باغات دچار سرما زدگی بهاره غیر مقاوم هستن از خود مقاومت خوبی نشان دهد .
گردوی چندلر از ارقام گردو پیوندی هست که نیاز به گرده زاده دارد یعنی باید در ازای کاشت ۱۰ اصله نهال یک درخت برای گرده افشانی دنیاز است که کیفیت و باروری باغ را تضمین کند . از رقم فرانکوت و یا فرانکت و همچنین گردوی RDM  جهت گرده افشانی باغات گردو چندلر استفاد می شود .
فواص کشت گردوی چندلر پیوندی ۵*۷ می باشد یعنی به اضای هر هکتار باید ۲۸۵ اصله نهال گردو کاشته شود.
در حال حاضر در باغات تجاری اصیلی که مورد برسی بودن از بابت برداشت محصول از هر درخت به طور متوسط در سال ۷-۶  حدود ۱۰ کیلوگرم گردو خشک با پوست چوبی برداشت شده است. و همچنین باغات مادری بالغ متوسط برداشت بین ۲۵ – ۳۵ کیلو است . طبق بررسی ها مقدار برداشت این گونه به قرار زیر به دست می آید:
۱۰ کیلوگرم*۲۵۸تعداد درخت =۲۵۸۰ کیلوگرم در سال ۶-۷

شایان توجه است که این مقدار برداشت مساوی است با برداشت متوسط گردو در باغات بالغ و چند ساله بومی ایرانی .
و همچنین اگر درنهایت این معادله را داشته باشیم    ۳۰کیلوگرم *۲۸۵ اصله درخت بالغ = ۸۵۵۰ کیلوگرم در هکتار که معادل است با سه برابر برداشت بیشتر در مقابل باغات سنتی و نا گفته نماند تمامی محصول کیفیت خاص و بی نظیر از لحاظ مغز را داراست .
میزان وزن میوه با پوست حدود ۱۳ گرم و وزن داخلی مغز حدود ۶٫۵ گرم می باشد .
برای ارتفاعات ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ متر این رقم بهترین مورد هست و اگر ارتفاع بیشتر شود شاهد کاهش عملکرد خواهیم بود .

 

قیمت از ۴۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ تومان

مقالات مرتبط