هایپر تره بار | زیره سبز

برای اطلاع از قیمت و سفارش محصول لطفا تماس بگیرید

زیره سبز، زیره سفید

خانواده: چتریان Apiaceae

اسم علمی: .Cuminum cyminum Linn

اسم انگلیسی:  Cummin,Cumin plant

خصوصیات گیاهی و پراکنش: جنس Cuminum در ایران یک گونه گیاه علفی یکساله دارد که در نواحی مختلف ایران کشت می شود و ارزش دارویی دارد. گیاه زیره سبز بومی نواحی شمالی رود نیل است و بیشتر در نواحی مدیترانه ای کشت می شود. زیره سبز گیاهی است یکساله با شاخ و برگ ظریف که ارتفاع آن حدود ۴۰ سانتی متر می باشد. رویشگاه اولیه گیاه زیره سبز در ایران خراسان (سبزوار، علی آباد، مشهد و صالح آباد)، تهران، بین تهران و سمنان، کرمان و دامغان می باشد.

اندام مورد استفاده: دانه ها

خواص درمانی و مصارف: گیاه زیره سبز خواص درمانی متعددی دارد و در اکثر فارماکوپه های معتبر به عنوان ک ه یک گیاه دارویی معرفی شده است. دانه های گیاه زیره سبز دارای خواص قابض، ضد نفخ، خنک کننده، معطر، اشتها آور، مدر، محرک، افزایش دهنده شیر در زنان شیرده می باشند و برای درمان گرفتگی سینه، اختلالات دستگاه گوارش (سوءهاضمه)، اسهال مزمن و تباهای مزمن تجویز می شوند. دانه های گیاه زیره سبز دارای خواص تقویت کننده و افزایش دهنده قوای جنسی می باشند. دانه های گیاه زیره سبز برای درمان نفخ شکم و استفراغ تجویز می شوند. استعمال خمیر تهیه شده از دانه های گیاه زیره سبز به صورت موضعی (جلدی) برای تسکین خارش و درد در ناراحتی های پوستی و همچنین نیش عقربه تجویز می شود. بررسی های کلینیکی نشان داده است که عصاره اتری استخراج شده از دانه های گیاه زیره سبز دارای خواص ضد تشنج و کاهش دهنده فشار خون می باشد.

ترکیبات شیمیایی: دانه های گیاه زیره سبز حاوی گلوکوزید آپیژنین -۷- أ، لوتئولین-۷- آ، اسانس و روغن ه ا می باشند. اسانس استخراج شده از گیاه زیره سبز حاوی کومینین و فلاون می باشد. بررسی های کلینیکی نشان داده است که عصاره الکلی دانه های گیاه زیره سبز به طور قطعی دارای خواص ضد بارداری در موش های آزمایشگاهی می باشد.

مقالات مرتبط