هایپر تره بار | روغن بادام

برای اطلاع از قیمت و سفارش محصول لطفا تماس بگیرید

پس از برداشت میوه بادام، همراه با بادام ناخالصی هایی مانند برگ، شاخه، خاشاک، شن و سنگریزه وجود دارد که بهتر است آنها را از بادام با استفاده از دستگاه های تمیز کننده مانند الک های لرزان و فن ها جدا کرد، در مرحله بعد عملیات خشک کردن بر روی آن صورت می گیرد که در جای خود توضیح داده شده است. در اینجا جدا کردن پوست از مغز بادام توسط دستگاه های پوست گیر انجام می شود. فرایند اصلی استخراج روغن با خرد کردن مغز بادام شروع می شود.

با عمل خرد کردن، بافت های گیاهی پاره می شوند و قطرات روغن محتوی در سلول را به طور کامل آزاد می کنند. در این عمل هرچه مغز بادام خردتر و ریزتر شود مایع به دست آمده لطیفه تر و یکنواخت تر می شود و در صد استخراج روغن افزایش می یابد. عملیات خرد کردن اغلب با آسیابهای غلطکی و فلزی صورت می گیرد. پرس کردن از قدیمی ترین این روش ها برای روغنکشی از مغزهای گیاهی به ویژه بادام می باشد که روغن به دست آمده از آن نیز فوق العاده مرغوب است.

تفاله (کنجاله) بادام دارای درصدی روغن می باشد که از طریق استخراج با حلال قابل استحصال است که معمولا از آن صرفنظر می شود. کنجاله بادام دارای درصد بالایی پروتئین بوده و منبع غذایی مناسبی می باشد.

شایان توجه است روغن بادام خام را برای جلوگیری از فساد اکسایشی و ترش شدن باید در دمای پایین و دور از نور، هوا (اکسیژن) و فلزات آهن و مس نگهداری نمود.

روش دیگر استخراج روغن بادام که در طب سنتی و نیز در تهیه خانگی استفاده می گردد به کار گیری آب گرم است که مقدار استخراج روغن را افزایش می دهد اما مشکلات پس آب و جداسازی آب از روغن را به همراه دارد. در روش خانگی مغز بادام را کاملا خرد کرده و درون کیسه ای ظریف و توری می ریزند سپس آن را در پیاله یا ظرف کوچکی گذاشته و رویش نصف استکان آب جوش می ریزند. حدود ۴- ۳ ساعت طول می کشد تا عملیات استخراج روغن بادام با آب گرم کامل شود. در صورت کمبود وقت، می توان خرد شده بادام را درون ظرف آبی ریخته و به آرامی مخلوط را جوشاند. باید مراقب بود که درب ظرف باز نباشد، زیرا بخشی از روغن های فرار به همراه بخار آب از دست می رود. روغن حاصل شده مصارف متعدد خوراکی و طبی دارد .

ویژگی های فیزیک و شیمیایی روغن بادام

ارقام متنوعی از بادام وجود دارد که به طور خلاصه آنها را به دو گروه بادام های تلخ و شیرین می توان تقسیم کرد. در بادام های شیرین آمیگدالین وجود ندارد. این مغزها در صنایع غذایی به طور گسترده ای استفاده نمی شوند. بادام های تلخ حاوی آمیگدالین و آنزیمی می باشند که باعث هیدرولیز این ماده به گلوکز و بنزالدئید و هیدروسیانیک اسید می شود. مقدار روغن بادام شیرین در حدود ۶۰۵۰ درصد می باشد در حالیکه بادامهای تلخ حاوی مقدار روغن کمتری در حدود ۴۵ – ۴۰ درصد و در برخی موارد به کمی ۲۰ درصد می باشند.

روغن بادام در گروه روغن های اولئیک لینولئیک قرار دارد. روغن بادام دارای ویژگی های زیر می باشد.

وزن مخصوص در C 25/25                          ۹۱۶۶/۰-۹۱۳/۰

عدد رفراکت در C 40                                ۴۶۶/۱-۴۶۳/۱

عددیدی                                                          ۱۰۶-۹۳

عدد صابونی                                            ۱۹۷-۱۸۸

مواد غیرقابل صابونی (درصد)                         ۰/۱-۴/۰

روغن بادام حاوی فقط حدود ۵ درصد اسیدهای چرب اشباع شده و ۹۵ درصد اسیدهای چرب

غیر اشباع به شرح زیر می باشد.

اسید میرستیک                                        ۱ درصد

اسید پالمیتیک                                        ۵/۴ درصد

اسید اولئیک                                           ۷۷ درصد

اسید لینولئیک                                        ۱۷ درصد

از سوی دیگر گلیسریدهای روغن بادام متشکل از ۸۳ درصد گلیسریدهای سه غیراشباعی (لینولئودی اولئین ۵۲ درصد، ترى اولئین” ۳۱ درصد) و ۱۷ درصد گلیسریدهای دو غیر اشباعی می باشد. درصد بالای اسید اولئیک در این روغن آن را به عنوان یک روغن طبی و آرایشی مطرح ساخته شده است.

از روغن بادام شیرین به عنوان معیار تشخیص روغنها در آزمایش کریسمره استفاده میشود.

کیک (تفاله یا کنجاله) بادام شیرین که پس از استخراج روغن باقی می ماند حاوی ۴۷- ۳۹ درصد پروتئین و ۱۸- ۱۰ درصد روغن می باشد. این کنجاله به عنوان خوراک دام استفاده می گردد. درضمن با آسیاب کردن و تبدیل آن به پودر از آن در وسایل آرایشی نیز استفاده می گردد.

در حالی که کنجاله حاصل از پرس مغز بادام تلخ حاوی ترکیبات سمی میباشد که آنرا برای خوراک دام غیرقابل استفاده می نماید. بادام تلخ در دمای پایین (حدود ۳۰°C) برای جلوگیری از تخریب هیدرولیتیکی آنزیمی؛ پرس می گردد. از یک حاصل برای استخراج روغن بادام تلخ استفاده می گردد.

اسیدهای چرب عمده روغن بادام تلخ در زیر ارائه شده است.

اسید پالمیتیک                     ۵/۷ درصد

اسید استئاریک                     ۸/۱ درصد

اسید اولئیک                        ۴/۶۶ درصد

اسید لینولئیک                     ۵/۲۳ درصد

روغن بادام تلخ به طور متوسط حاوی ۸۲- ۶۴ درصد اسید اولئیک، ۲۸- ۸ درصد اسید لینولئیک و ۸-۶ درصد اسید پالمتیک می باشد.

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی روغن مغز بادام در جدول ذیل ارایه شده است.

جدول خصوصیات فیزیکی و شیمیایی روغن بادام

نوع ویژگی مقدار
وزن مخصوص در C 15/15

وزن مخصوص در C 25/25

عدد رفراکت در C 40

عدد رفراکت در C 25

عدد یدی

عدد صابونی

عدد غیرقابل صابونی

تیتر (C)

عدد رایشرت مایسل

عدد پولنسک

اسیدهای چرب اشباع (درصد)

اسیدهای چرب غیراشباع (درصد)

ویژگی خاص

۹۲۰/۰-۹۱۸/۰

۹۱۵/۰-۹۱۰/۰

۴۶۵/۱-۴۵۹/۱

۴۵۹/۱-۴۵۸/۱

۱۰۵-۹۸

۱۹۵-۱۸۳

۸/۰

۱۲-۱۰

کمتر از ۵/۰

کمتر از ۱

۸

۹۷

آزمون بیبر مثبت **

امروزه اسیدهای چرب موجود در روغن بادام نه تنها از نظر ارزش غذایی بلکه به خاطر استفاده در صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی از اهمیت خاصی برخوردار است. سازندگان لوازم آرایشی و بهداشتی با استفاده از روغن بادام در انواع کرم ها، لوسیون ها و صابون های مختلف استفاده کرده و آنها را به مبالغی گزاف به بازارهای دنیا عرضه می کنند. با توجه به وفور بادام در کشور و روشهای ارائه شده می توان از آن استفاده بهتری نمود. مصرف روغن بادام در صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی از جایگاه خاصی برخوردار است. در حالی که بررسی ها نشان میدهد که اسیدهای چرب روغن بادام و زردآلو حدودا یکسان بوده و به راحتی می توان آن را جایگزین نمود. نکته دیگر آنکه علاوه بر اسیدهای چرب روغن بادام، اسیدهای آمینه موجود در در مغز بادام نیز می تواند مصارف فراوان درمانی و بهداشتی داشته باشد.

بیشتر در ارزش غذایی بادام 

مقالات مرتبط