هایپر تره بار | جوز هندی

برای اطلاع از قیمت و سفارش محصول لطفا تماس بگیرید

جوز هندی، جوزا

اسم علمی:  .Myristica fragrans Houtt

خانواده: میریستیکاسه، جوزهندی Myristicaceae

اسم انگلیسی:  Nutmeg,Vace

خصوصیات گیاهی و پراکنش: جوز به صورت یک درخت متوسط جثه همیشه سبز است که اغلب دو پایه و به ندرت تک پایه می باشد. کشورهای آمریکا، انگلستان، کانادا و سنگاپور تولید کننده درخت جوز می باشد.

اندام مورد استفاده: میوه و دانه ها

خواص درمانی و مصارف: دانه های درخت جوز دارای خواص ضد نفخ، محرک، قابض، هضم کننده، تقویت کننده، که نیروبخش، ضد سقط جنین و محرک تمایلات جنسی می باشند و برای درمان دل درد، نفخ شکم، تهوع و استفراغ مفید می باشند. دانه های درخت جوز همچنین برای معالجه اسهال خونی، معده درد، تب مالاریا، روماتیسم و درد عصبه سیاتیک کاربرد دارند. روغن استخراج شده از مغز دانه های خشک درخت جوز دارای خواص مسهل، ملین و ضد نفخ می باشد. درخت جوز همچنین ارزش دارویی فراوانی برای کودکان، به خصوص در موارد ضعف و ناتوانی جسمی، حجیم شدن کبد و طحال دارا می باشد. بررسی های کلینیکی نشان داده است که درخت جوز بر روی حافظه، مغز، سیستم عصبی، دستگاه تناسلی زنان و کبد تاثیرگذار می باشد.

ترکیبات شیمیایی: همه اندام های درخت جوز حاوی بتا- پینین، میریستیسین، تری میریستین، اسید میریستیک، E ویتامینهاء الفاتر پینن و سیانیدین می باشند. دانه های درخت جوز حاوی هفت ترکیب دیمیریک فنیل پروپانوئید می باشند. اسانس استخراج شده از درخت جوز حاوی ساپونین می باشد. دانه های رسیده و خشک درخت جوز حاوی ۱۵-۵ درصد اسانس و ۴۰-۲۵ درصد روغن می باشند. اسانس استخراج شده از درخت جوز حاوی پینن (۸۰ درصد)، ائوجنول (۱۰ درصد)، میریستیسین و سافرول می باشد.

مقالات مرتبط