هایپر تره بار | بامیه

برای اطلاع از قیمت و سفارش محصول لطفا تماس بگیرید

بامیه، بامیه خوراکی

خانواده: ختمی، پنیرک Malvaceae

اسم علمی:  .Hibiscus esculentus Linn

اسم انگلیسی:  Edible hibiscus,Musk okra

خصوصیات گیاهی و پراکنش: جنس Hibiscus شامل ۲۲۰ گونه در دنیا و پنج گونه گیاه درختی، درختچه ای و علفی در ایران می باشد. بامیه H. esculentus  گیاهی است زراعی وH. Richardii علاوه بر ایران در مناطق گرم و مرطوب آسیا و آفریقا نیز می روید. بامیه به صورت یک گیاه یکساله افراشته است که به صورت زراعی مشاهده می شود.

اندام مورد استفاده: میوه و دانه ها

خواص درمانی و مصارف: غلاف های گیاه بامیه مغذی و دارای خواص اشتها آور، ضد یبوست و مسهل می باشند. غلافهای گیاه بامیه به عنوان سبزی کاربرد دارند و مصارف خوراکی دارند. جوشانده غلاف های گیاه بامیه دارای خواص ملین، آرامبخش، مدر است و برای درمان سرماخوردگی، عسر البول (خروج غیرارادی ادرار، پیشاب چکه چکه) و سوزاک کاربرد دارند. لعاب (موسیلاژ) میوه و دانه های گیاه بامیه دارای خواص ملین و آرامبخش می باشند و برای معالجه سوزاک کاربرد دارند. به طور کلی موسیلاژ التیام دهنده التهابات بافت مخاطی محسوب میشود. غلاف های گیاه بامیه تقویت کننده قوای جنسی هستند و برای معالجه اسهال خونی مزمن موثر می باشند. پوست غلاف های گیاه بامیه دارای خواص تقویت کننده قوای جنسی و تب بر است و برای درمان احتلام (خروج غیرارادی منی)، تحریکات و دردهای دستگاه ادراری و ناراحتی های دفع ادرار کاربرد دارد. دانه های گیاه بامیه دارای خواص محرک و ضد تشنج می باشند. دانه های دم کرده و بو داده (برشته شده) گیاه بامیه دارای خواص معرق می باشند.

ترکیبات شیمیایی: غلاف های گیاه بامیه حاوی کاروتن، اسید فولیک، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین ث، اسید اگزالیک و برخی از اسیدهای آمینه ضروری می باشند. گلبرگهای گیاه بامیه حاوی حدود ۱۳ گلوکوزید فلاونی و دو ترکیب آنتوسیانین می باشند. گیاه بامیه حاوی گلوکوزیدهای گوسیپتین و هیبیسکتین می باشد. گیاه بامیه همچنین حاوی اسید اگزالیک، اگزالات، برخی ویتامین ها و اسانس می باشد. گیاه بامیه سرشار از کلسیم (۶۶ میلی گرم در ۱۰۰ گرم) و آهن (۵/۱  میلی گرم در ۱۰۰ گرم) می باشد. گیاه بامیه همچنین حاوی ۵۲ واحد در گرم کاروتن، ۱۰۵ واحد در گرم اسید فولیک، ۷/۰  گرم در واحد ریبوفلاوین، ۶/۰  گرم در واحد نیاسین و ۱۳ گرم در واحد ویتامین ث می باشد. میوه رسیده گیاه بامیه حاوی ۲۲-۱۶ درصد روغن خوراکی می باشد.

مقالات مرتبط